Sklejka w małym budownictwie

Stylowy, nowoczesny, wymarzony. Z ogródkiem, tarasem, fontanną. Biały, niebieski, drewniany ze sklejki, mały, duży — domek jednorodzinny.
Każdy choć raz w życiu poddał się snuciu planów o swoim wymarzonym domku z ogródkiem na obrzeżach miasta. Stworzony od podstaw, zaplanowany, umeblowany — wszystko to w naszej wyobraźni. A przecież marzenia same się nie spełniają, marzenia się spełnia. I to właśnie klucz do szczęścia- spełnianie marzeń. Porzućmy zatem nasze wyobrażenia i przenieśmy wyśniony domek do świata realnego. Z pomocą przyjdzie nam szczypta wiedzy, ogrom zapału, odpowiednie narzędzia i materiały.

Domek jednorodzinny jest elementem małego budownictwa. Pomijając aspekty prawne i wszelkie pozwolenia na budowę, sprawdzimy, jak przy wykorzystaniu sklejki można stworzyć przytulne gniazdko dla całej rodziny. Do niedawna modne za granicą, teraz coraz częściej na polskim rynku pojawiają się domy szkieletowe. Budowa takiego domu to świetna alternatywa, pozwalająca na stworzenie własnych czterech kątów z niewielkim nakładem czasu w stosunku do budowy domu tradycyjnego.

Sklejka i dom szkieletowy?

Konstrukcja opiera się na szkielecie. Mogą to być domy o standardowym wyglądzie, podobne do murowanych, ale na bazie szkieletu drewnianego. Jedynym elementem betonowym w całej konstrukcji są fundamenty. Bazę stanowi szkielet (najczęściej z drzewa świerkowego), czyli słupy ścian rozmieszczone co 30,40 lub 60 cm. Do wypełnienia ścian szkieletu stosuje się wełnę (izolacja termiczna i akustyczna) oraz okładzinę z folii paroizolacyjnej. Z zewnątrz używa się do tego celu folii wiatro-izolacyjnej, układanej na obiciu z płyt OSB lub ze sklejki.

Czy taki dom możemy zbudować samemu?

Owszem, stawianie domów szkieletowych nie wymaga użycia ciężkich maszyn. Jeśli nie znamy się na projektowaniu, tę część warto jednak oddać w ręce specjalistów. Gdyż przy tego rodzaju konstrukcji projekt jest bardzo ważnym elementem budowy. Ze względu na całą konstrukcję, trzeba przemyśleć rozmieszczenie ciężkich elementów wiszących takich jak szafki. W miejscu, w którym znajdą się te elementy, konstrukcja musi zostać specjalnie wzmocniona.
To, co gotowi do budowy swojego domu?

Zanim jednak do tego przystąpicie, staniecie przed wyborem materiału okładzinowego. Płyta OSB czy Sklejka? Poznajcie cechy dzięki, którym sklejka zdecydowanie powinna być waszym faworytem.

 

Sklejka lepsza niż płyta osb?

Tak, głównie dlatego, że sklejka ma większą wytrzymałość na: zginanie, rozciąganie, ściskanie i ścinanie w płaszczyźnie płyty. Ponadto sklejka jest materiałem, który możemy zastosować zarówno wewnątrz (w warunkach suchych SC1 lub wilgotnych SC2), jak i na zewnątrz (SC3 warunki wysoce wilgotne, wilgotność względna > 85%), gdzie niestety właściwości płyty osb ograniczone są do wnętrza: w warunkach suchych, wilgotność względna ≤ 65%, zewnątrz: warunkach wilgotnych, 65% ≤ wilgotność względna ≤ 85%

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *