Sklejka w przemyśle muzycznym

Muzyka — balsam dla uszu i duszy znany już od 1400 roku p.n.e. Melodia wypływająca z instrumentów muzycznych pozwala nam się zrelaksować albo przeciwnie dodaje nam energii do działania. Zależnie od rodzaju muzyki i wykorzystanych instrumentów, można zanurzyć się w pięknie tej sztuki i odkryć jej zbawienny wpływ na człowieka.
Jaka tajemnica tkwi w pięknie dźwięków wydobywających się z instrumentów muzycznych? Materiał, z jakiego są wykonane. W przemyśle muzycznym bardzo często wykorzystywana jest sklejka liściasta.

Muzyczna sklejka — czyli fortepiany, pianina i skrzynie głośników

Pianina i fortepiany można kolokwialnie nazwać wielkim drewnianym pudłem z metalowymi częściami.
W jakich elementach możemy doszukać się wykorzystania sklejki?
Głównym elementem wytworzonym ze sklejki jest strojnica, odpowiedzialna za odpowiednie utrzymanie naciągniętych strun. Inne elementy to między innymi: płyta rezonansowa czy obudowa fortepianu/pianina.

Sklejka znajduje również zastosowanie w budowie skrzyń głośników. Jest to zazwyczaj prosta konstrukcja przypominająca kwadrat, prostokąt lub walec.
Dzięki temu, że konstrukcja nie jest skomplikowana, alternatywą dla kupna głośników jest możliwość stworzenia własnej kolumny ze sklejki. Najbardziej odpowiednia do tego będzie sklejka liściasta. Przy wyborze sklejki na głośniki ważna jest jej grubość. Dlatego budowę kolumny warto zacząć od przemyślanego projektu.

 

Zalety sklejki liściastej ze względu na wykorzystanie w przemyśle muzycznym

  • łatwość gięcia i formowania
  • wysoka wytrzymałość mechaniczna przy małej grubości
  • ograniczenie pęknięć pod wpływem zmian wilgotności
  • najlepsza akustyka
  • łatwość obróbki

Sklejka elastyczna — dlaczego stosuje się ją w przemyśle muzycznym?

Sklejka trójwarstwowa wykonana jest z liściastego drzewa egzotycznego.

Główną zaletą tej sklejki jest możliwość kształtowania formy. Wykonując instrumenty muzyczne bądź ich elementy mamy pełną dowolność w projektowaniu kształtu. Dzięki swojej elastyczności problemem nie będzie skomplikowana forma na przykład ślimak, półkole czy niestandardowe wygięcie pod różnymi kontami. Jednym słowem możemy wymyślić i stworzyć kształt, którego jedynym ograniczeniem będzie nasza wyobraźnia.

Skoro sklejka jest elastyczna, to czy jej konstrukcja będzie stabilna i nie będzie się uginać jak sprężyna?

Nic z tych rzeczy, sklejka po ostatecznym unieruchomieniu zachowuje dużą sztywność. Nie ma więc mowy o odkształceniu się produktu końcowego.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *