Sklejka w przemyśle stoczniowym i szkutnictwie

Przemysł stoczniowy to przemysł ciężki. Głównie kojarzący się ludziom z ogromnymi kadłubami statków, metalowymi ciężkimi konstrukcjami i niebotycznie wielkim hałasem. Mimo powszechnej wiedzy o materiałach metalowych, jakich używa się w tego typu przemyśle, wiele ludzi nie wie, że metal to nie jedyna rzecz wykorzystywana w stoczniach. Dobrym i używanym materiałem jest również sklejka Gdańsk -stocznia, Gdynia czy stocznia Szczecińska. To tylko przykłady stoczni, które korzystają z dobrodziejstw materiału drewnopochodnego.

Czym jest przemysł stoczniowy i do czego wykorzystywana jest sklejka?

Stocznie to miejsce narodzin, odrodzenia i naprawiania statków. To w tym przemyśle ciężko pracuje sztab wykwalifikowanych ludzi, by mógł kwitnąć handel morski czy turystyka. To właśnie w stoczniach powstają statki pasażerskie, transportowe czy nawet kutry rybackie.
Stocznia jest jak ludzki organizm. Każda sekcja (baseny stoczniowe, doki, kadłubownia, warsztaty, nabrzeża, trasernia) ma przypisaną konkretną rolę, aby wszystko tworzyło spójną całość i sprawnie działało.
Warto dodać, że przemysł stoczniowy jest ściśle powiązany ze szkutnictwem.
Szkutnictwo jest rzemiosłem naprawy i budowania małych statków wodnych z drewna lub tworzyw sztucznych.

Sklejka w przemyśle stoczniowym i szkutnictwie

Głównie wykorzystuje się trzy rodzaje sklejki: sklejka brzozowa, z filmem oraz sklejka z wyciętymi rowkami na krawędzi. Jest to materiał drewnopochodny nawet o 70% lżejszy od litego drewna. Sklejki używane są głównie do wyposażenia wnętrz statków, budowy ścian i podłogi ładowni statków, czy też do budowy kadłubów i wyposażenia wnętrz jachtów oraz łodzi.
Materiał ten wykorzystuje się w przemyśle stoczniowym i szkutnictwie głównie przez jego wysoką odporność na:

  • uszkodzenia mechaniczne i fizyczne
  • czynniki atmosferyczne
  • zmiany temperatury
  • zawilgocenie i ścieranie

Jak już zostało wspomniane szkutnictwo jest rzemiosłem naprawy i budowania małych statków wodnych z drewna lub tworzyw sztucznych. Zatem jeśli lubisz prace manualne, możesz przemienić się w konstruktora statków i samemu stworzyć mini model statku ze sklejki.

Mini statek ze sklejki – DIY

Możesz kupić gotowy model do sklejania w sklepach modelarskich, ale większą przyjemność sprawi stworzenie statku od podstaw samemu.

Potrzebujesz:

  • klej do drewna
  • gotowe szablony elementów (możesz znaleźć je w internecie)
  • sklejkę
  • wycinarkę do drewna
  • farby do drewna
  • ołówek

Na sam początek możesz stworzyć prosty i nieskomplikowany model. W tym celu odrysuj na sklejce wcześniej przygotowane szablony. Kiedy dojdziesz do wniosku, że wszystkie elementy, jakich potrzebujesz, są odrysowane. Przystąp do wycinania. Nie zapomnij przygotować małych łączników, za których pomocą połączysz elementy. Połącz ze sobą wszystko za pomocą kleju do drewna. Poczekaj, aż wyschnie. Teraz możesz przystąpić do malowania modelu, według własnych upodobań.

Oczywiście wykonanie takiego modelu nie zajmuje 5 minut, tylko kilka godzin, ale warto poświęcić czas na własnoręczne stworzenie statku. To co? Gotowy na wodowanie?

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *