Wykorzystanie sklejki do budowy ogródków oraz barów

Słońce, plaża, szum morza i zabawa czasami do białego rana — lato. Czas urlopów, relaksu i odpoczynku od całorocznej ciężkiej pracy. Kąpiel w ciepłym morzu, koktajle i drinki z palemką. Czujecie ten ciepły piasek pod stopami i okalające ciało promienie słońca?

Wakacyjne plażowanie z reguły jest pełne atrakcji, jedną z nich są Beach Bary. Bar na plaży to miejsce, gdzie zaznamy rozkoszy dla naszego podniebienia w postaci chłodzących napoi czy drinków, a wieczorem pobawimy się przy dobrej muzyce. Ale czy zastanawialiście się kiedyś „Jak to jest zrobione?”

Beach Bar ze sklejki?

Konstrukcja baru zależy od jego docelowego przeznaczenia. Mogą być to małe bary serwujące napoje i drinki bądź miejsca,w których nie tylko otrzymamy napitek, ale też damy upust emocjom przy całonocnych tańcach w rytm ulubionej muzyki.
Kilka zbitych desek z drewna i bar gotowy do użytku, ale czy na pewno?
Żeby powstał bar, potrzebny jest projekt, ale nie to jest tematem dzisiejszych rozważań. Skupmy uwagę na sklejce, z której wykonane są plażowe bary.
Zastosowania sklejki przy powstawaniu baru doszukamy się od najmniejszej jego ścianki, po ozdoby i miejsca do siedzenia.

Jakie rodzaje sklejki stosuje się w budowie baru plażowego?

Najczęściej używanym materiałem jest sklejka wodoodporna i antypoślizgowa. Właściwości tego materiału sprawiają, że jest on tak powszechnie stosowany. Sklejka mimo, że jest lżejsza od litego drewna zachowuje jego właściwości, a co więcej nie ma wad, których możemy doszukać się w drewnie litym.

Właściwości sklejki:

 • wyrównane właściwości fizyczne i mechaniczne
 • ograniczenie występowania pęknięć wskutek zmian wilgotności
 • duże wymiary powierzchniowe
 • łatwość gięcia i formowania
 • wysoka wytrzymałość mechaniczna

Jak to jest zrobione?

Konstrukcja przypomina budowę domku szkieletowego, na fundamentach stawia się gotowe ścianki działowe. Następnie ścianki wypełnia się wełną (jeśli wymagają ocieplenia) oraz okładzinę z folii paroizolacyjnej. Tak przygotowany szkielet obija się płytami ze sklejki dociętej na wymiar. Oczywiście konstrukcję wzmacnia się specjalnymi wspornikami, kątownikami i belkami. Nikt nie chce, aby plażowy bar rozsypał się, jak domek z piasku.
Do wykończenia podłogi, podestów i tarasów stosuje się sklejkę antypoślizgową wodoodporną.

Mini-bar – zrób to sam czyli DIY

Inspirację plażowym barem możemy wykorzystać w domu do stworzenia mini baru. Całość konstrukcji nie jest skomplikowana, a pozwala na odświeżenie wyglądu naszej kuchni bądź salonu.

Czego potrzebujesz:

 • płyty ze sklejki docięte na wymiar
 • klej do drewna
 • gwoździe
 • śruby
 • wkrętak/wiertarka
 • poziomica
 • ołówek
 • metalowa rura (o odpowiedniej wysokości i szerokości, zależnie od upodobań)
 • listewki ze sklejki

Mini bar krok po kroku:

Pierwszą rzeczą,jaką musisz wykonać zaraz po projekcie, jest zamocowanie metalowej rury do podłogi (i/lub sufitu zależnie od wybranej wysokości). Następnie stwórz szkielet konstrukcji z listewek. Użyj do tego kleju do drewna, a łączenia wzmocnij śrubami. Kiedy szkielet będzie gotowy, przystąp do montażu płyt ze sklejki. Do tego celu użyj kleju do drewna, łączenia wzmocnij śrubami. Po tych czynnościach całość powinna przypominać otwartą skrzynię. Teraz czas na montaż blatu. Do konstrukcji przytwierdź płytę ze sklejki dociętą na wymiar. Najpierw za pomocą kleju do drewna, następnie gdzieniegdzie powbijaj gwoździe. Wzmocnij całość śrubami w trzech miejscach: na każdym rogu i na środku blatu.

Twój mini bar jest gotowy, zaskocz znajomych i na jeden wieczór zamień się w barmana. Nie zapomnij o stylowych dodatkach. Na przykład barowych hokerach, które stworzą niepowtarzalny klimat.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *